Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2013, sygn. ITPB3/423-250/13/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-250/13/PS

Czy na podstawie przedstawionych przesłanek uprawdopodobnienia bank rezerwę celową utworzoną na ekspozycję kredytową zaliczoną do kategorii stracone może w roku 2013 zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Czy Wnioskodawca na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może kwoty utworzonych rezerw celowych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jedynie w roku uprawdopodobnienia nieściągalności, tj. 2011 r. czy też w latach następnych, nie później jednak niż do przedawnienia się wierzytelności i tym samym konieczne będzie dokonywanie korekt bilansu Banku oraz korekt zeznania podatkowego za poszczególne lata?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2013 r. (data wpływu 3 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerwy celowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerwy celowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł z kredytobiorcą umowę z dnia 28 marca 2008 r. o kredyt inwestycyjny w kwocie 450 000,00 zł. W związku z brakiem spłaty kredytu Bank wystawił przeciwko kredytobiorcy bankowy tytuł egzekucyjny, a po nadaniu przez sąd BTE klauzuli wykonalności Bank we wrześniu 2011 r. skierował sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego. W wyniku prowadzonego postępowania egzekucyjnego, po II bezskutecznej licytacji nieruchomości należącej do dłużnika, Bank przejął tą nieruchomość na własność, zarachowując na poczet ceny część wierzytelności Banku. Bank skierował również egzekucję do wierzytelności z tytułu zawartych umów cywilnoprawnych oraz wynagrodzenia za pracę dłużnika. Ewentualne kwoty otrzymywane przez Bank w toku egzekucji będą relatywnie niskie w stosunku do całości zadłużenia Dłużnika. Aktualnie Bank nie posiada żadnych rzeczowych form zabezpieczenia kredytu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00