Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2013, sygn. ITPB1/415-1158/12/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1158/12/WM

Czy kara umowna będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2012 r. (data wpływu 29 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podstawową działalnością Wnioskodawcy jest obrót samochodami, częściami zamiennymi oraz prowadzenie serwisu mechanicznego i blacharskiego w zakresie naprawy samochodów. W związku z prowadzoną działalnością, Wnioskodawca zawarł ramową umowę o współpracy z wyłącznym dystrybutorem produktów samochodowych Firmą X, która zobowiązała Wnioskodawcę do dokonania zakupu minimalnej ilości produktów za poszczególne lata współpracy. Kontrahent zastrzegł w umowie, że "jeżeli firma Wnioskodawcy w którymkolwiek roku obowiązywania umowy nie nabędzie od niego produktów zgodnie z wymaganą ilością i asortymentem, Firma X będzie miała prawo do naliczenia kary umownej w wysokości równej procentowemu udziałowi nie zrealizowanej ilości zobowiązań zakupu produktów". Ramowa umowa o współpracy określa zasady współpracy na lata 2010 - 2014 (5 lat) i określa między innymi warunki minimalnego pułapu zakupów, a także wysokość kary umownej w sytuacji niezrealizowania przez Wnioskodawcę minimalnej ilości zakupu produktów samochodowych na skutek obniżonego popytu produktów kontrahenta. Karą umowną Wnioskodawca będzie obciążony na podstawie noty księgowej. W latach 2010 - 2012 firma Wnioskodawcy nie osiągnęła wymaganego pułapu zakupów i zgodnie z umową oraz aneksem w 2013 r. otrzyma notę z tytułu kary umownej za niewywiązanie się z warunków umowy za lata 2010 - 2012.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00