Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2011, sygn. IPPP1-443-1182/11-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1182/11-2/JL

Jeżeli Wnioskodawca obciąża nabywcę dodatkowymi kosztami, a w konsekwencji koszty te zwiększają kwotę należną z tytułu transakcji, to należy je traktować jako element świadczenia zasadniczego. W konsekwencji koszty te, jako niestanowiące odrębnego świadczenia od dostawy nieruchomości, podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla danej dostawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.07.2011r. (data wpływu 01.08.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowej stawki podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.08.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowej stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (P.) podejmuje działania zmierzające do sprzedaży nieruchomości lub powierzchni niewykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotem sprzedaży może być lokal użytkowy lub mieszkalny, grunt, prawo wieczystego użytkowania gruntu. Sprzedaż może być realizowana na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.

Spółka ponosi koszty związane z przygotowaniem składników majątku do sprzedaży. Zgodnie z treścią zamieszczanych ofert sprzedaży nieruchomości, koszty te przenoszone są na kupującego, który zobowiązany jest do poniesienia, poza ceną nabycia, kosztów sporządzenia operatu szacunkowego, na podstawie którego zamieszczono informację o przetargu, kosztów związanych z zawarciem notarialnej umowy kupna sprzedaży oraz kosztów świadectwa energetycznego, o ile poniesione były one w związku z wnioskiem nabywcy o sporządzenie takiego świadectwa. W przypadku sprzedaży bezprzetargowej nabywca ponosi w pełnej wysokości koszty takie jak np.: koszt sporządzenia ostatniego operatu szacunkowego, koszty uzyskania odpisów z księgi wieczystej, koszty wypisu i wyrysu z rejestru gruntów, koszty uzyskania zaświadczenia o samodzielności lokalu, koszty sporządzenia aktu notarialnego oraz koszty świadectwa energetycznego, o ile poniesione były one w związku z wnioskiem nabywcy o sporządzenie takiego świadectwa. Sprzedaż nieruchomości może korzystać ze zwolnienia z VAT, być opodatkowana stawką obniżoną 8% (w przypadku dostawy obiektów budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym o którym mowa w art. 41 ust. 12a ustawy o VAT) lub stawką podstawową 23%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00