Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2010, sygn. ILPP2/443-505/10-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-505/10-2/AD

Czy w przedstawionej powyżej sytuacji, zbycie opisanej w stanie taktycznym zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy w opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2010 r. (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca działa na rynku obrotu wierzytelnościami świadcząc m.in. usługi w zakresie wykupu wierzytelności budowlanych i hipotecznych. Jednym z obszarów jego działalności jest ponadto prowadzenie procesów oddłużania przedsiębiorstw będących w stanie upadłości w oparciu o metodę konwersji wierzytelności i istniejący majątek upadłego. W dniu x 2009 r. Zainteresowany zawarł w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa H. w upadłości likwidacyjnej, w skład której wchodzi mienie służące do produkcji farb i lakierów. Sprzedający jest podmiotem znajdującym się w upadłości, zaś powyższa umowa zawarta została przez Syndyka Masy Upadłości Sprzedającego. Na podstawie tej umowy, Wnioskodawca planuje nabyć przedsiębiorstwo Sprzedającego. Po nabyciu planuje on prowadzić produkcję farb i lakierów. Zgodnie z treścią wspomnianego aktu notarialnego, Syndyk oświadczył, że przedmiotem niniejszej umowy przedwstępnej sprzedaży jest zorganizowana część przedsiębiorstwa H. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w x w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego, jako zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej szczegółowo opisana w załączniku do tego aktu notarialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00