Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2009, sygn. ILPB2/415-710/08-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-710/08-2/MK

Ulga odsetkowa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2008 r. (data wpływu 05 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w latach 1995-2000 korzystała z odliczenia od dochodu wydatków na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągniętych przez spółdzielnię mieszkaniową kredytów na budownictwo mieszkaniowe, w 2001 roku z deklaracji pit d usunięto rubrykę dotyczącą wyżej wymienionej ulgi, w związku z czym urzędy skarbowe przyjęły zasadę, że wydatki na spłatę odsetek od kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe należy wpisywać w miejsce dużej ulgi budowlanej i odliczać od podatku (w związku z zasadą praw nabytych). W 2006 r. Wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt na budowę domu, w banku do tego celu uprawnionym. Budowa została zakończona w przeciągu trzech lat. Zainteresowana wskazuje, że nigdy nie korzystała z ulgi: na zakup gruntu, budowę budynku mieszkalnego, wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonaniu działalności gospodarczej, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowania innego pomieszczenia na cele mieszkalne, systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach. Wnioskodawczyni wskazuje, że jedynie co zrobiła to wpisywała w latach 2001-2004 (zgodnie z zaleceniami) w miejsce dużej ulgi budowlanej, a dokładniej ujmując w miejsce wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej, kwotę spłaconych w roku podatkowym odsetek od kredytów zaciągniętych przez spółdzielnię mieszkaniową na budownictwo mieszkaniowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00