Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.12.2009, sygn. IPPP2/443-1112/09-2/ASZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1112/09-2/ASZ

co do zasadności traktowania powyższych czynności jako dostawy książek lub czasopism w rozumieniu poniżej powołanych przepisów i w konsekwencji stosowania stawki 0% podatku VAT, przewidzianej dla dostawy tych towarów, zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z póź. zm.). w związku z par. 9 ust 1 pkt 10 lit. a oraz lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 212, poz. 1336).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2009 r. (data wpływu 12.10.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla czynności związanych z drukowanymi książkami i czasopismami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla czynności związanych z drukowanymi książkami i czasopismami.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Z. Sp. z o.o. (dalej jako Wnioskodawca, bądź Spółka) w swojej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. produkcją poligraficzną polegającą na wytwarzaniu metodami poligraficznymi książek oraz czasopism (oznaczenie PKWiU ex 22.11 - książki, ex 22.13 - czasopisma). Na zamówienie wydawców spółka wykonuje szereg różnorodnych czynności procesu produkcyjnego, których efektem jest powstanie wyrobu gotowego zdatnego do użycia przez odbiorcę finalnego książek oraz czasopism oznaczonych symbolem identyfikatora ISBN lub ISSN. Zamawiający jest podmiotem, któremu przysługuje prawo rozpowszechniania dzieła na różnych polach eksploatacji zg. z ustawą o prawach autorskich i pokrewnych, zdarzyć jednak się może, że zamawiającemu nie będą przysługiwać majątkowe prawa autorskie na skutek ich wygaśnięcia (ze względu na upływ czasu) lub też nie stanowią one utworu objętego ochroną prawa autorskich (dokumenty urzędowe, opisy patentowe itp.). Do wytworzenia produktu spółka zużywa własne maszyny, materiały, surowce i komponenty, w szczególności papier, farby, kleje, kartony, odczynniki, kliszę itp. i działa w tym zakresie na własny rachunek. W toku produkcji spółka w zależności od rodzaju zamówienia samodzielnie dobiera odpowiednią technologie produkcji. W zależności od potrzeb wykonuje odpowiednią ilość nadruku, stosuje obróbkę komputerową, tnie, broszuruje, skleja, dokonuje składu oraz szeregu innych czynności. Zamawiający oczekując określonego produktu finalnego, co do zasady nie ingeruje w proces produkcji. W toku procesu produkcji, w przypadku zajścia takiej potrzeby, spółka zleca na własne ryzyko i koszty wykonanie całości lub części czynności podwykonawcom. Od chwili przyjęcia zamówienia przez spółkę do wydania produktu finalnego, zamawiający przekazuje spółce przysługujące mu prawo do książki lub czasopisma, w tym także prawo dysponowania towarem jak właściciel, jednakże z wyłączeniem prawa do rozpowszechniania książki lub czasopisma na rzecz osób trzecich. Własność nośników - książki lub czasopisma - i prawo dysponowania nimi jak właściciel przechodzi na zamawiającego odpłatnie dopiero z chwilą wydania mu przez spółkę produktu, wydania produktu pod warunkiem zapłaty, bądź też wystawienia faktury VAT; w ostatnim przypadku spółka zawiadamia zamawiającego o postawieniu towaru do jego dyspozycji i wystawia fakturę VAT, co jest równoznaczne z wydaniem produktu. W każdym przypadku spółka wystawia fakturę VAT dokumentującą sprzedaż produktu finalnego PKWiU ex 22.11 oraz ex 22.13.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00