Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2007, sygn. PO-II/443/98/BŚ/06, Podlaski Urząd Skarbowy, sygn. PO-II/443/98/BŚ/06

Czy czynność dokonywana przez wnioskodawcę jest opodatkowana VAT, czy też z niego zwolniona jako czynność pośrednictwa finansowego inna niż ściąganie długów i faktoring?

Pytanie podatnika

Wnioskiem z 8.12.2006 r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka zawarła z podmiotem mającym siedzibę na Białorusi umowę, na mocy której kontrahent białoruski kupuje od Niej określony towar, umowa opiewa na znaczną kwotę. Termin zapłaty za towar jest stosunkowo długi wynosi 5 lat. Przed zawarciem umowy kupujący otwiera w banku akredytywę z odroczoną płatnością, obejmującą już ewentualne odsetki oraz inne opłaty, w tym prowizję szwajcarskiej instytucji finansowej. Płatność kontrahenta białoruskiego została zatem zabezpieczona nieodwołalną akredytywą bankową. Spółka po zawarciu umowy przedstawia w banku otwierającym akredytywę dokumenty związane z transakcją. Wnioskodawca przenosi (ceduje) prawa wynikające z tego kontraktu (roszczenie o zapłatę) na podmiot profesjonalny instytucję finansową z siedzibą w Szwajcarii. Cesja zostaje dokonana przed nadejściem terminu płatności wierzytelności w zamian za natychmiastową płatność z dyskontem (potrącane są odsetki interkalarne oraz prowizja). Szwajcarska instytucja finansowa przejmuje na siebie pełne ryzyko ściągnięcia wierzytelności, nie przysługuje jej prawo zwrócenia się do zbywcy wierzytelności o zapłatę w przypadku bezskutecznej egzekucji od dłużnika. Szwajcarska instytucja finansowa otrzymuje swoje wynagrodzenie w ratach spłacanych przez nabywcę w ciągu pięciu lat. Instytucja finansowa z siedzibą w Szwajcarii nie jest zarejestrowana w Polsce i nie płaci polskich podatków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00