Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.02.2007, sygn. PO-II/423/77/AN/06, Podlaski Urząd Skarbowy, sygn. PO-II/423/77/AN/06

Czy n/w wydatki, tj.: opłata wstępna (w jej części odsetkowej) i opłata manipulacyjna, wydatki na opłacone świadczenia publiczno-prawne z tytułu w/w nieruchomości (podatek od nieruchomości i inne opłaty), koszty ubezpieczenia budynków, koszty eksploatacji, wydatki na remonty budynków, konserwację itp., część odsetkowa opłaty leasingowej (raty) oraz odpisy amortyzacyjne od budynków jako środków trwałych stanowić będą koszty uzyskania przychodów Spółki?

Pytanie podatnika

Wnioskiem z 17.11.2006 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka planuje zawarcie umowy o leasing finansowy zwrotny z firmą leasingową. Przedmiotem umowy będzie nieruchomość zabudowana, stanowiąca własność Spółki, nabyta przez Spółkę w 1997 r. Grunty, wchodzące w skład tej nieruchomości, stanowią obecnie środek trwały wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki i podlegający amortyzacji. Budynki, znajdujące się na nieruchomości, są również zaliczone do środków trwałych Spółki, od których dokonywane są odpisy amortyzacyjne, stanowiące koszt uzyskania przychodów.W umowie leasingu zwrotnego przyjęte będą następujące ustalenia: - nieruchomość zabudowana zostanie zbyta na rzecz firmy leasingowej, a następnie firma ta dokona odsprzedaży przedmiotu umowy na rzecz Spółki (w umowie będzie zagwarantowane prawo wykupu nieruchomości po upływie czasu trwania umowy),- okres trwania umowy leasingu finansowego zwrotnego trwać będzie conajmniej przez 10 lat (umowa na czas oznaczony),- z tytułu zawarcia umowy Spółka opłaci na rzecz firmy leasingowej opłatęwstępną i opłatę manipulacyjną, a ponadto pokryje koszty zawarcia w/wumowy (opłata notarialna, opłata sądowa za wpisy do księgi wieczystej itp.),- w trakcie trwania umowy Spółka będzie opłacała świadczenia publiczno-prawne z tytułu w/w nieruchomości (podatek od nieruchomości i inne opłaty),koszty ubezpieczenia budynków, koszty eksploatacji, wydatki na remontybudynków, konserwację itp.,- z tytułu zawarcia umowy Spółka będzie uiszczała na rzecz firmy leasingowej:* opłatę wstępną, złożoną z części kapitałowej i części odsetkowej,* opłaty leasingowe (raty), złożone z części kapitałowej i części odsetkowej,* kaucję gwarancyjną, płatną w dniu podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego,- suma ustalonych w umowie opłat leasingowych, pomniejszona o należnypodatek VAT, będzie odpowiadała co najmniej wartości gruntu i wartościbudynków (wartości początkowej przedmiotu umowy), równej wydatkom naich nabycie tj. sumie poszczególnych części kapitałowych opłatleasingowych (rat),- w umowie przyznane będzie Spółce jako korzystającemu, prawodo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu umowy,tj. od budynków, zaliczonych w okresie trwania umowy do środków trwałychkorzystającego - Spółki (w stosunku do gruntów jako specyficznego środkatrwałego, nie podlegającego amortyzacji, zastosowanie będą miały właściweprzepisy, nie przewidujące zaliczenia wydatków na nabycie gruntówdo kosztów uzyskania przychodów ani bezpośrednio, ani poprzez odpisyamortyzacyjne).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00