Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2006, sygn. A1-D-415-33/2006, Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu, sygn. A1-D-415-33/2006

Jak należy ustalić wartość początkową środka trwałego oraz wysokość odpisów amortyzacyjnych dla elektrowni napędzanych wiatrem?

Pytanie podatnika

Wspólnicy spółki cywilnej wystąpili do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kole o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej przy zastosowaniu generatorów wiatrowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupiono w Niemczech dwa używane, kompletne urządzenia służące do wytwarzania energii elektrycznej, które po przywiezieniu do kraju zostały zainstalowane oraz uruchomione. W celu ich uruchomienia wnioskodawca poniósł szereg wydatków inwestycyjnych, m. in. na wykonanie części naziemnej (wieża, gondola z generatorem i oprzyrządowaniem, łopaty, szafa sterująca z licznikami, transformator, okablowanie), części podziemnej (żelbetonowy fundament, przewody elektryczne), zakup urządzeń niezbędnych do wytwarzania i mierzenia energii elektrycznej, zakup przewodów części i akcesoriów użytych do instalacji, konserwacji i zabezpieczenia urządzeń, wydatki na instalacje i połączenie urządzeń wewnątrz farmy wiatrowej oraz z urządzeniami odbiorcy energii, ubezpieczenie siłowni oraz zakup uprawnień do realizacji inwestycji i eksploatacji urządzeń (pozwolenie na budowę, koncesja na wytwarzanie energii). W celu ustalenia właściwej stawki amortyzacyjnej dla przedmiotowego środka trwałego wnioskodawca wystąpił o jego klasyfikację do urzędu statystycznego. Pismem z dnia 21.10.2005 r. Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi poinformował wnioskodawcę, iż elektrownie wiatrowe składające się m. in. z kolumny, gondoli, łopaty, osprzętu elektryczno-elektronicznego oraz fundamentu mieszczą się w klasyfikacji środków trwałych w grupie 2 rodzaj 201 - "elektrownie", natomiast same zespoły wiatrowo-elektryczne mieszczą się w grupie 3 rodzaj 346 - "zespoły wiatrowo-elektryczne".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00