Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.11.2005, sygn. PDFI/415/23/05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej, sygn. PDFI/415/23/05

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione w związku z kradzieżami towarów powierzonych do sprzedaży przedsiębiorcy będącemu agentem oraz towarów handlowych będących własnością przedsiębiorcy ?

Pytanie podatnika

Stan faktyczny: Przedmiotem Pana działalności jest prowadzenie stacji paliw należącej do koncernu paliwowego. Część towarów t.j. paliwa samochodowe i alkohol jest sprzedawana w imieniu i na rzecz koncernu. Z umowy zawartej pomiędzy koncernem, a Pana przedsiębiorstwem, która to umowa ustanawia Pana agentem na określonej stacji koncernu wynika wprost, że agent ponosi odpowiedzialność wobec koncernu za nie pobranie wszystkich kwot od klientów, w tym również z tytułu "odjazdów klientów bez zapłaty za paliwo". Agent w rozliczeniu dziennym jest obowiązany przekazać koncernowi całą kwotę utargu pochodzącego ze sprzedaży gotówkowej towarów będących własnością koncernu w cenie detalicznej, niezależnie od tego czy dokonano pobrania należności, czy też nie. Sprzedaż paliwa, za które nie otrzymano zapłaty rejestrowana jest także przy pomocy kasy fiskalnej. Agent otrzymuje prowizję za sprzedane paliwo w ustalonej w umowie, nie zmienionej wysokości. Wydatki poniesione na uregulowanie należności za skradzione paliwo muszą być zatem wkalkulowanew koszty prowadzonej przez agenta działalności gospodarczej. Z kolei koncern ewidencjonuje w swoich księgach przychód ze sprzedaży paliw w pełnej wysokości w cenie detalicznej i nie ponosi dodatkowych kosztów w związku z " odjazdami bez zapłaty " .W przypadku kradzieży alkoholu, w momencie stwierdzenia różnic remanentowych, koncern obciąża agenta notą księgową w kwocie netto t.j. wg ceny zakupu. Koncern ewidencjonuje zakup alkoholu jako koszt uzyskania przychodu, natomiast obciążenia agenta z tytułu niedoborów remanentowych ewidencjonuje jako przychód. Cała odpowiedzialność materialna jest po stronie agenta, który w przypadku kradzieży alkoholu nie otrzymuje należnej mu prowizji, gdy nie dokonano sprzedaży. Zgodnie z procedurami obowiązującymi w koncernie, każdy przypadek kradzieży musi być zgłoszony przez kierownika zmiany do agenta i odpowiednio udokumentowany poprzez sporządzenie protokołów wewnętrznych z dokładnym opisem zdarzenia.Agent nie posiada ubezpieczenia od kradzieży towarów.Część towarów handlowych jest także Pana własnością. Część z nich jest kradzionych i w związku z tym nie mogą zostać sprzedane.Nie jest ewidencjonowany przychód z ich sprzedaży. Koszty zakupu towarów handlowych są ewidencjonowane w księdze bezpośrednio po zakupie i nie są korygowane po ujawnionej kradzieży.Przedsiębiorca nie posiada ubezpieczenia od kradzieży towarów.Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00