Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 3 lutego 2017 r., sygn. II CSK 152/16

Składnik majątku spadkowego, nawet jeśli jest nim wierzytelność, stanowi wspólne prawo w rozumieniu art. 1035 k.c. i ma do niego odpowiednie zastosowanie art. 209 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

SSN Karol Weitz

w sprawie z powództwa E. L. przeciwko W. N. i K. F. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 3 lutego 2017 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 2 czerwca 2015 r., sygn. akt I ACa ../15,

1) oddala skargę kasacyjną,

2) nie obciąża powódki obowiązkiem zwrotu pozwanym kosztów postępowania kasacyjnego,

3) przyznaje adw. M. M. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w [...] kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) zł powiększoną o podatek od towarów i usług należny od czynności tego rodzaju, tytułem kosztów pomocy prawnej udzielonej powódce w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powódka E. L. wniosła o stwierdzenie, że umowa sprzedaży zawarta w dniu 6 października 2008 r. pomiędzy jej ojcem M. K. a pozwanymi W. N. i K. F. była nieważna w części dotyczącej sprzedaży części działki nr 3/4, odpowiadającej wyodrębnionym z niej działkom 3/71 i 3/72. Na wypadek nieuwzględnienia tego roszczenia domagała się ewentualnie ustalenia bezskuteczności tej części umowy. Powódka wywodziła częściową nieważność umowy z faktu jej zawarcia po wydaniu decyzji nr 2/2008 Wojewody [...] z dnia 6 czerwca 2008 r. o ustaleniu lokalizacji drogi publicznej m.in. na działkach 3/71 i 3/72 i uzyskaniu przez tę decyzję cechy ostateczności w stosunku do ojca powódki przed zawarciem przez niego umowy sprzedaży całej działki 3/4 z pozwanymi. Powołując art. 12 ust. 4 i art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. Nr 80, poz. 721 ze zmianą ujętą w Dz.U. z 2006 r., Nr 220, poz. 1601 - dalej "u.s.z.p.r.") wskazywała, że z chwilą, gdy decyzja Wojewody stała się ostateczna, prawo własności obu działek przeszło z mocy prawa na Skarb Państwa i M. K. nie był już uprawniony do ich zbycia. Ponadto powódka powoływała się na brak zgody żony pozwanego W. N. na zakup nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00