Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 28 maja 2015 r., sygn. III CSK 290/14

1. Zgoda wspólników przewidziana w art. 230 k.s.h. może być wyrażona w dowolnej formie, także w sposób dorozumiany, bowiem art. 173 § 1 k.s.h., wymagający formy szczególnej ma zastosowanie tylko do uchwał, jako oświadczeń woli składanych przez jedynego wspólnika spółce, a nie osobom trzecim, nie dotyczy więc uchwał zgromadzenia wspólników nawet spółek jednoosobowych.

2. Wierzyciel, który dysponuje wekslem gwarancyjnym i poręczeniem wekslowym może oprzeć swoje żądanie na wekslu jak również na stosunku podstawowym zabezpieczonym wekslem. Żądanie pozwu jest wtedy oparte na dwóch podstawach faktycznych i prawnych: stosunku wekslowym i stosunku podstawowym a powód może wykazywać istnienie obu tych podstaw. Jeżeli okaże się, że zobowiązanie wekslowe nie istnieje, sąd rozpatruje żądanie pozwu wynikające z drugiej podstawy. Jeżeli deklaracja wekslowa, upoważniająca posiadacza weksla do wypełnienia go w uzgodniony sposób czyni zadość przesłankom poręczenia cywilnego za dług przyszły, uzasadniona jest odpowiedzialność tych osób z umowy poręczenia, na podstawie art. 876 § 1 k.c.

3. Oznaczenie zakresu odpowiedzialności poręczyciela za dług przyszły pieniężny jest zwykle dokonywane przez określenie kwoty, ale może też być dokonane w inny sposób, pozwalający na ustalenie wysokości długu, za który się poręcza.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Irena Gromska-Szuster (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

SSN Agnieszka Piotrowska

w sprawie z powództwa Rafinerii S.A. w T. przeciwko A. Z. oraz Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu M. sp. z o.o. w K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 maja 2015 r., skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 19 marca 2014 r.,

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od pozwanych solidarnie na rzecz strony powodowej kwotę 5400 zł (pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00