Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 marca 2023 r., sygn. II FSK 2939/20

Podatek dochodowy od osób prawnych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA del. Agnieszka Olesińska (sprawozdawca), , Protokolant Wojciech Zagórski, po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 2442/19 w sprawie ze skargi W. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 września 2019 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.287.2019.1.AK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 sierpnia 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 2442/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 września 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynikało, że prowadzi działalność polegającą na udzielaniu pożyczek poza systemem bankowym. Udzielanie pożyczek odbywa się na podstawie umowy ramowej, która przewiduje, że w przypadku niespłacenia kapitału lub prowizji pożyczki w ustalonym terminie spłaty lub spłacenia ich w niepełnej wysokości, jak również niespłacenia kapitału lub prowizji pożyczki ratalnej zgodnie z harmonogramem rat lub spłacenia ich w niepełnej wysokości, następuje powstanie zadłużenia przedterminowego, od którego pobierane są odsetki karne. W umowie znajduje się ponadto zapis, że w przypadku zaległości w spłacie kapitału lub prowizji należnej z tytułu wypłaty pożyczki i skierowania sprawy o zapłatę do sądu, pożyczkobiorca może być zobowiązany do pokrycia kosztów ewentualnego postępowania sądowego, egzekucyjnego i zastępstwa procesowego w tych postępowaniach. W konsekwencji spółka posiada w swym majątku wierzytelności z tytułu wspomnianych odsetek karnych i opłat sądowych. Spółka dokonuje cyklicznego zbywania tych wierzytelności po cenie rynkowej istotnie niższej niż wartość nominalna wierzytelności. Zarówno odsetki karne jak i opłaty sądowe nie zostały uprzednio zarachowane jako przychód należny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00