Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 października 2020 r., sygn. I FSK 1233/17

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda, , po rozpoznaniu w dniu 20 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Syndyka masy upadłości E. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 marca 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 7/17 w sprawie ze skargi Syndyka masy upadłości E. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 26 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2014 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 26 października 2016 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku na rzecz Syndyka masy upadłości E. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w G. kwotę 25 847 (dwadzieścia pięć tysięcy osiemset czterdzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 28 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 7/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2020 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej "P.p.s.a.", oddalił skargę Syndyka masy upadłości E. sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej (dalej "Syndyk" lub "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku (dalej "organ" lub "organ odwoławczy") z 26 października 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2014 r.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w uzasadnieniu ww. wyroku, E. sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej (dalej "Spółka") złożyła do [...] Urzędu Skarbowego w G. deklaracje VAT-7 za listopad i grudzień 2014 r., wykazując w nich m. in. kwoty podatku do zwrotu w terminie 180 dni. W toku przeprowadzonej wobec Spółki kontroli podatkowej, a następnie postępowania podatkowego ustalono, że zadeklarowana w ww. miesiącach kwota zwrotu w przeważającej części wynika z dokonanych w trybie art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej "ustawa o VAT", korekt podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Następnie decyzją z 14 czerwca 2016 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w G. (dalej "Naczelnik Urzędu Skarbowego" lub "organ pierwszej instancji") określił Spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za listopad i grudzień 2014 r., w sposób odmienny od przez nią zadeklarowanego. W uzasadnieniu powyższej decyzji wskazano, że nie ma podstaw do skorygowania przez Spółkę podatku należnego o kwotę wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, w sytuacji gdy w momencie dokonywania przez wierzyciela takiej korekty dłużnik (A. [...] sp. z o. o., dalej "A. [...]" lub "Dłużnik") znajdował się w trakcie postępowania upadłościowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00