Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 maja 2018 r., sygn. II FSK 1034/16

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. [...] E. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 1261/15 w sprawie ze skargi P. [...] E. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. [...] E. z siedzibą w G. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sygnatura akt II FSK 1034/16

U z a s a d n i e n i e

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę P. [...] E. z siedzibą w G. na indywidualną interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 7.01.2015 r. skarżąca [...] P. podała, że przyjęła procedurę zamknięcia ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego, zgodnie z którą koszty nabycia towarów lub usług w okresie sprawozdawczym ujmuje w księgach w terminie 2-3 dni po zakończeniu tego okresu, a następnie w ciągu kolejnych 2-3 dni księgi zamyka. W związku z tym mogą wystąpić sytuacje, że na dzień zakończenia księgowania kosztów skarżąca nie posiada faktur lub rachunków dokumentujących poniesione koszty. W takiej sytuacji koszty te księguje na podstawie szacunków, sporządzonych w oparciu o posiadane dane jako dowody wewnętrzne. W sytuacji, gdy kwota kosztu wynikająca z później otrzymanej faktury/rachunku jest inna od kwoty oszacowanej, różnica ta księgowana jest w następnym okresie rozliczeniowym. Skarżąca zapytała, czy wydatki kwalifikowane jako koszty pośrednie powinny być rozpoznawane w momencie ich poniesienia, rozumianym jako ujęcie w księgach rachunkowych zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.), w trzech przypadkach: po pierwsze, gdy są udokumentowane fakturami, które wpłynęły po zakończeniu księgowania i dla których nie został utworzony szacunek lub utworzono szacunek o niższej wartości, niż kwota wynikająca z faktury; po drugie, gdy po zakończeniu księgowania wpłynęły faktury korygujące koszty rozpoznane w poprzednim okresie rozliczeniowym; po trzecie, gdy zachodzi konieczność ich zmniejszenia wskutek tego, że faktury/rachunki nie wpłynęły lub opiewały na niższe wartości, niż pierwotnie zaksięgowano. Zajęła stanowisko, że w każdym z tych przypadków decyduje moment ujęcia kosztu w księgach rachunkowych, co następuje już w nowym okresie rozliczeniowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00