Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2017 r., sygn. II OSK 1183/15

Przez błędną wykładnię należy rozumieć nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, natomiast przez niewłaściwe zastosowanie dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka (spr.) Protokolant asystent sędziego Joanna Zięba-Gula po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 stycznia 2015 r. sygn. akt VIII SA/Wa 720/14 w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od W. M. na rzecz Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie kwotę 510 (pięćset dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 stycznia 2015 r., sygn. akt VIII SA/Wa 720/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi W. M., uchylił zaskarżoną decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2014 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał na m.in. następujące ustalenia faktyczne:

W dniu 19 marca 2013 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Radomiu wpłynęło pismo J. P. dotyczące nieprawidłowego montażu drzwi wejściowych do lokalu mieszkalnego nr [...] w budynku przy ul. [...] w R.

W dniu 15 kwietnia 2013 r. organ I instancji przeprowadził oględziny, w wyniku których ustalono, że na pierwszym piętrze wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. [...] w R. znajdują się trzy lokale mieszkalne. Drzwi wejściowe do lokalu środkowego, tj. nr [...] o szerokości 0,9 m otwierają się na zewnątrz lokalu, tj. na podest klatki schodowej, ościeżnica jest osadzona w licu zewnętrznym ściany podłużnej klatki schodowej. Drzwi są usytuowane na wprost biegu wejściowego, filarek od strony ściany poprzecznej wynosi 11 cm; szerokość podestu klatki schodowej wynosi 1,87 m przy biegu wejściowym na I piętro i 1,45 m przy biegu wejściowym na wyższy spocznik. Po otwarciu sporne drzwi przesłaniają drzwi wejściowe do lokalu nr [...] na szerokości ok. 0,75 m. Sporne drzwi zostały zamontowane w lutym 2013 r. w istniejącym otworze bez zmiany jego wielkości, montażu drzwi dokonał G. M.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00