Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 marca 2014 r., sygn. I FSK 451/13

Firma, która zerwie znaki z butelek, aby wykorzystać zawarty w nich alkohol do produkcji innych napojów, nie musi korygować deklaracji, gdy towar nie opuścił składu podatkowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 23 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Lu 118/12 w sprawie ze skargi S. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 października 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Lu 118/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (dalej: sąd pierwszej instancji) po rozpoznaniu skargi S. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. (dalej: skarżąca) uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ podatkowy) z dnia 14 października 2011 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

2.1. W uzasadnieniu powyższego wyroku wskazano, że zaskarżoną interpretacją indywidualną organ podatkowy uznał za nieprawidłowe stanowisko skarżącej przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku akcyzowego w zakresie obowiązku zwrotu odliczonej kwoty stanowiącej równowartość zdjętych i zniszczonych podatkowych znaków akcyzy.

2.2. Skarżąca we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji wskazała, iż jest podmiotem prowadzącym składy podatkowe. W jednym z nich produkuje napoje alkoholowe - alkohol etylowy w rozumieniu art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009, Nr 3, poz. 11 ze zm.; dalej: u.p.a.), tj. wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe, na rynek polski jak i zagraniczny. Produkcja odbywa się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. W toku produkcji następuje rozlanie alkoholu do butelek na linii produkcyjnej, na butelki zostają naklejone banderole (znaki akcyzy). Po zakończonym procesie produkcji, gotowe produkty umieszczane są w magazynie wyrobów gotowych w składzie podatkowym skarżącej w procedurze zawieszenie poboru akcyzy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00