Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2009 r., sygn. I FSK 1249/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Mirella Łent, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 304/08 w sprawie ze skargi B.D. na interpretację M.F. z dnia 19 października 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 10 kwietnia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 304/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi B. D. na interpretację Ministra Finansów z 19 października 2007 r. nr ... w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację; stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości oraz zasądził zwrot kosztów postępowania.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że wymienioną interpretacją wydaną na podstawie art. 14b § 1 i 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister Finansów stwierdził, iż stanowisko strony zawarte we wniosku z 15 lipca 2007 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek, jest nieprawidłowe. W 1994 r. skarżąca zakupiła 7,24 ha gruntu rolnego, który do chwili obecnej jest tak wykorzystywany. Następnie w 2004 r. teren ten podzieliła na 46 działek rolnych. Skarżąca chciała sprzedać 11 działek, wobec czego na prośbę potencjalnych nabywców, wystąpiła o warunki zabudowy dla tych działek. Warunki te skarżąca otrzymała. Ponadto uzyskała interpretację prawa podatkowego, zgodnie z którą sprzedaż 11 działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym skarżąca powinna się zarejestrować jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Mając to na uwadze skarżąca dokonała rejestracji i odprowadziła podatek od towarów i usług od 7 działek, które już sprzedała. W 2006 r. pozostały teren został objęty planem zagospodarowania przestrzennego gminy z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową i rekreacyjną. Skarżąca zamierza dokonać sprzedaży część pozostałego terenu. Pytanie skarżącej we wniosku o kolejną interpretację odnosiło się do opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży pozostałych działek pochodzących z jej majątku osobistego, zakupionego 13 lat temu, nie w celu dalszej odsprzedaży. Zdaniem skarżącej sprzedaż przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej działek będących majątkiem osobistym, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zmiana przeznaczenia gruntu przez gminę z rolnego na budowlany nie powinna oznaczać, że przy odsprzedaży części posiadanego terenu skarżąca automatycznie staje się handlującym, bowiem jej zamiarem nigdy nie był handel.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00