Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2013-10-30

Na czym polega współpraca spółek kapitałowych w ramach konsorcjum

Przy nawiązywaniu współpracy z partnerem biznesowym, której założeniem jest osiągnięcie wspólnego celu gospodarczego, pojawia się pytanie, w jakiej formie prawnej podjąć taką kooperację. Z realizowanym wspólnym przedsięwzięciem wiąże się zazwyczaj zaangażowanie znaczących środków finansowych, w związku z czym szczególnie istotnego znaczenia nabiera określenie skutków podatkowych takiego wyboru. W praktyce współpraca biznesowa nawiązywana jest najczęściej poprzez zawiązanie odrębnej spółki celowej mającej zrealizować wspólne przedsięwzięcie, jak również poprzez stworzenie tzw. konsorcjum. O ile zasady opodatkowania celowych spółek kapitałowych regulują przepisy szczegółowe, o tyle skutki podatkowe rozliczeń w ramach konsorcjum nie są odrębnie uregulowane i mogą budzić wątpliwości podatników oraz organów podatkowych. Warto zatem wiedzieć, jakie są podstawowe skutki podatkowe realizacji wspólnego przedsięwzięcia poprzez zawarcie umowy konsorcjum.

Pod względem biznesowym działalność wykonywana w ramach wspólnego przedsięwzięcia może okazać się bardziej korzystna niż współpraca poprzez utworzenie spółki prawa handlowego. Taka współpraca może być elastyczniej dostosowywana do aktualnych potrzeb kooperantów, przy jednoczesnym pominięciu ograniczeń wynikających z norm prawa handlowego.

Przy umowie konsorcjum strony wyznaczają zazwyczaj lidera do reprezentowania ich wobec podmiotów trzecich. Umowa może przewidywać, że lider odpowiada za koordynację prac związanych z realizacją wspólnego przedsięwzięcia, a także za relacje z ostatecznym odbiorcą (np. jako podmiot mający prawo wystawiania faktur dokumentujących wynagrodzenie uczestników konsorcjum).

SŁOWNICZEK

Konsorcjum to, co do zasady, struktura skupiająca kilka podmiotów gospodarczych na określony czas, w celu realizacji konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego. Są to zazwyczaj takie przedsięwzięcia, które ze względu na swoją specyfikę istotnie przekraczają finansowe, organizacyjne czy formalne możliwości jednego podmiotu (np. brak referencji, brak koncesji na określoną działalność). Dzięki współpracy w ramach konsorcjum możliwe jest również ograniczenie indywidualnego ryzyka gospodarczego ponoszonego przez jego uczestników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00