Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-06-16

2. Nowe zasady kontroli skarbowej

Od 30 lipca 2010 r. oraz od 26 stycznia 2011 r. obowiązują zmienione zasady kontroli skarbowej. Zdaniem ustawodawcy mają one usprawnić organizację i działalność organów kontroli skarbowej. Co te zmiany oznaczają w praktyce?

Wprowadzone zmiany ustawy o kontroli skarbowej dotyczą przede wszystkim celów i zakresu kontroli skarbowej, uprawnień i właściwości organów kontroli, zasad ich współdziałania z innymi organami i służbami, zasad wszczynania i prowadzenia postępowań kontrolnych, pozyskiwania informacji z instytucji finansowych i przestrzegania tajemnicy skarbowej, a także zasad funkcjonowania wywiadu skarbowego i stosowania kar pieniężnych.

Zawiadamianie o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego

Dotychczas było niejasne, czy organy kontroli skarbowej mają obowiązek zawiadamiania stron o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej w ramach postępowania kontrolnego. Wzbudzało to kontrowersje i stanowiło podstawę składania przez podatników sprzeciwów na czynności kontrolne do sądów administracyjnych.

Znowelizowane przepisy stanowią, że organ kontroli skarbowej nie zawiadamia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, ale ma obowiązek uprzedzić kontrolowanego o zamiarze przeprowadzenia postępowania kontrolnego (art. 13 ustawy o kontroli skarbowej; dalej: u.k.s.). Zmiana ta ma na celu ochronę kontrolowanego przed zdezorganizowaniem działalności w wyniku niezapowiedzianego postępowania kontrolnego, a także usprawnienie i przyspieszenie przeprowadzenia czynności kontrolnych.

Właściwość miejscowa organów

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00