Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-04-12

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych karę dla pracownika za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym

PROBLEM

W związku ze stawieniem się pracownika do pracy w stanie nietrzeźwym podjęto decyzję o ukaraniu go karą pieniężną. W jakiej maksymalnie wysokości może zostać ustalona ta kara? Jak ją ująć w księgach rachunkowych? Czy kara ta stanowi przychód podatkowy?

RADA

Kodeks pracy przewiduje, że kara pieniężna za przyjście pracownika do pracy w stanie nietrzeźwości nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. W księgach rachunkowych zostanie ona ujęta jako pozostały przychód operacyjny, który podatkowo będzie stanowił przychód w dacie otrzymania odszkodowania przez jednostkę (w przypadku gdy kara jest fizycznie wpłacana przez pracownika) lub w momencie potrącenia kary z wynagrodzenia (w przypadku, gdy kara jest potrącana na liście płac). Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w trakcie pracy jest jednym z przewinień, za które Kodeks pracy (art. 108 § 2 k.p.) przewiduje możliwość zastosowania przez pracodawcę kary pieniężnej.

Wysokość kary pieniężnej

Kodeks pracy przewiduje, że kara pieniężna za jedno przekroczenie (w tym mieści się również przyjście pracownika do pracy w stanie nietrzeźwości) nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika (art. 108 § 3 k.p.). Jednodniowe wynagrodzenie pracownika obliczane jest w tym przypadku według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop (por. § 2 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy). Oznacza to, że w celu obliczenia jednodniowego wynagrodzenia pracownika (tożsamego z maksymalną możliwą do nałożenia na pracownika karą pieniężną) należy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00