Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-12-15

Kiedy zaległy urlop wypoczynkowy ulega przedawnieniu

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym samym roku, w którym zatrudniony uzyskał do niego prawo. Z różnych przyczyn pracownik może w tym czasie nie skorzystać z urlopu. Wówczas po stronie zatrudnionego powstaje roszczenie o udzielenie urlopu albo o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego. Roszczenie to jest jednak ograniczone w czasie i ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne.

PROBLEM

Pracownik, z którym zatrudnienie nadal trwa, nie wykorzystał w 2010 r. przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w związku z tym urlop przepada, czy pracownik może go jeszcze wykorzystać? Pracownik rozważa też ubieganie się o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy ma do tego prawo?

ROZWIĄZANIE

Zaległy urlop wypoczynkowy Państwa pracownika ulegnie przedawnieniu z końcem 2013 r., w związku z tym pracownik powinien go do tego momentu wykorzystać. Za zaległy urlop nie mogą Państwo wypłacić mu ekwiwalentu, bowiem taka wypłata jest możliwa tylko w przypadku niewykorzystania urlopu z powodu ustania stosunku pracy, tj. jego rozwiązania lub wygaśnięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00