Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-10-26

Jak naliczyć wynagrodzenie wykonawcy dzieła, jeżeli przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym

Często zdarza się, że rodzic przebywający na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym jest jednocześnie aktywny zawodowo. Podjęcie dodatkowej pracy pociąga za sobą konieczność rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego oraz prawidłowego naliczenia wynagrodzenia.

Rodzice sprawujący opiekę na dzieckiem często pracują w domu bądź podejmują takie zatrudnienie, gdzie nie ma konieczności codziennej pracy lub/i w stałych godzinach. Dlatego rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez te osoby jest umowa o dzieło lub zlecenia.

Urlop wychowawczy a obowiązek ubezpieczeń społecznych

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, co do zasady, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Jeżeli jednak taka osoba:

● ma ustalone prawo do emerytury lub renty albo

● posiada inny tytułu rodzący obowiązek ubezpieczeń społecznych,

wówczas korzystanie z urlopu wychowawczego nie stanowi dla niej tytułu do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (art. 9 ust. 6 ustawy systemowej).

Osoba korzystająca z takiego urlopu ma obowiązek złożyć płatnikowi składek oświadczenie o prawie do emerytury lub renty lub o innym tytule, z którego będzie wynikać obowiązek ubezpieczeń społecznych. Przez inny tytuł nie należy jednak rozumieć tytułu, z którego dana osoba nabyła prawo do urlopu wychowawczego.

Posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty oznacza decyzję właściwego organu rentowego przyznającego prawo do emerytury lub renty z krajowego albo zagranicznego powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych lub systemu zaopatrzenia emerytalnego dla konkretnej grupy zawodowej. Podobnie jest z prawem do renty, przy czym do ustalenia obowiązku ubezpieczeń bez znaczenia pozostaje pobieranie przez osobę na urlopie wychowawczym rent przyznawanych na podstawie przepisów prawa cywilnego, m.in. renty wyrównawczej czy socjalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00