Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-11-28

Jak zlikwidować zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Pracodawca niebędący jednostką budżetową, zatrudniający w przeliczeniu na pełne etaty więcej niż 20 pracowników, w każdej chwili może podjąć decyzję o zaprzestaniu tworzenia zfśs. Wymaga to zmiany regulaminu wynagradzania bądź układu zbiorowego pracy. Decyzja o rezygnacji z tworzenia zfśs powinna być uzgodniona z działającymi u pracodawcy związkami zawodowymi. Jeżeli ich nie ma, to konieczne są uzgodnienia z pracownikiem wybranym do reprezentowania interesów pracowników.

Pracodawca, stosownie do możliwości i warunków, zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników (art. 16 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.). Jeżeli jednak oceni on, że sytuacja firmy nie pozwala na prowadzenie działalności socjalnej w formie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), to może z niej zrezygnować. Możliwości takiej nie mają pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, którzy obowiązkowo tworzą zfśs.

Likwidacja funduszu socjalnego w małych firmach

Jeżeli 1 stycznia danego roku pracodawca z sektora prywatnego zatrudnia poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, w ogóle nie musi ani wypłacać świadczeń urlopowych, ani tworzyć funduszu socjalnego (Uwaga! Trwają obecnie prace nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Projekt przewiduje, że do tworzenia funduszu będą zobowiązani pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Natomiast pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty będą tworzyli fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej - przyp. red.). Liczbę pracowników oblicza się według przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej: rozporządzenie. Po dopełnieniu formalności wynikających z ustawy o zfśs pracodawca może zwolnić się od tych zobowiązań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00