Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-09-02

Za nocleg w kabinie kierowcy należy się ryczałt i roszczenie za 3 lata wstecz

Za nocleg w kabinie samochodu podczas podróży służbowej kierowcy przysługuje ryczałt. Jego wysokość nie może być mniejsza, niż przewidują to przepisy o rozliczaniu delegacji w jednostkach sfery budżetowej. Kierowca może domagać się wypłaty zaległych ryczałtów wraz z odsetkami za okres 3 lat wstecz.

Sąd Najwyższy w uchwale z 12 czerwca 2014 r. (II PZP 1/14, patrz: www.ekspert3.inforlex.pl) orzekł, że kierowcy, którzy w trakcie podróży służbowej nocowali w kabinie samochodu, mają prawo do ryczałtu za nocleg. Uchwała została podjęta w 7-osobowym składzie. Oznacza to, że w praktyce będzie ona wskazówką postępowania dla sądów i PIP. Konsekwencją takiego rozstrzygnięcia jest konieczność poniesienia przez pracodawców (głównie firmy transportowe) dodatkowych, znaczących kosztów. Dla wielu przedsiębiorstw może to oznaczać poważne problemy finansowe, tym bardziej że pracownicy mają możliwość występowania z roszczeniem o wypłatę zaległych ryczałtów noclegowych nawet za okres 3 lat wstecz.

Brak precyzyjnych przepisów

Pracownikowi w służbowej podróży krajowej, któremu nie zapewniono noclegu i który nie przedłożył rachunku za nocleg, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety. W razie nieprzedłożenia rachunku za nocleg w podróży zagranicznej, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu określonego w załączniku do rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: rozporządzenie w sprawie podróży służbowej). Ryczałt za nocleg to jedno ze świadczeń, do wypłaty którego są zobowiązani pracodawcy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00