Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-06-29

Zatrudnianie bezrobotnych

Bezrobocie jest jednym z najpoważniejszych problemów we współczesnej gospodarce. Dlatego pracodawcy zatrudniając osoby znajdujące się bez pracy mogą liczyć na określone korzyści z tego tytułu, także finansowe.

Grażyna Nowińska
W niniejszym dodatku znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zatrudniania bezrobotnych, z jakimi pracodawcy zwracali się do naszej redakcji.
Pytanie
Prowadzę małe przedsiębiorstwo i w związku z uruchamianiem nowej linii produkcyjnej muszę zatrudnić dodatkowo kilka osób posiadających specjalistyczne wykształcenie. Takich osób nie ma na lokalnym rynku pracy. Czy urząd pracy może na moją prośbę pomóc mi w znalezieniu odpowiednich pracowników, czy też muszę skorzystać z pośrednictwa agencji zatrudnienia?
Odpowiadamy
O pomoc w znalezieniu pracowników można się zwrócić zarówno do agencji zatrudnienia, jak i do powiatowego urzędu pracy. Z tym że pośrednictwo pracy prowadzone przez powiatowe urzędy pracy jest nieodpłatne, zaś pośrednictwo pracy prowadzone dla pracodawców przez agencję zatrudnienia może wiązać się z kosztami. Należy podkreślić, iż udzielanie pomocy pracodawcom w pozyskaniu pracowników, w tym także inspirowanie i organizowanie kontaktów bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami - należy do podstawowych zadań samorządu powiatu w zakresie polityki rynku pracy. Zadania te wykonuje powiatowy urząd pracy, wchodzący w skład powiatowej administracji zespolonej.
Pytanie
Moja pracownica, która została skierowana z urzędu pracy, po przepracowaniu 2 miesiący porzuciła pracę. Czy muszę zgłosić ten fakt w urzędzie pracy?
Odpowiadamy
O tym, że pracownik porzucił pracę, oczywiście nie ma obowiązku powiadamiania powiatowego urzędu pracy. Natomiast istnieje obowiązek nałożony na pracodawców polegający na bieżącym informowaniu powiatowych urzędów pracy, właściwych dla siedziby pracodawcy, o wolnych miejscach zatrudnienia lub miejscach przygotowania zawodowego. Przy czym jest ważne, że informując o wolnych miejscach zatrudnienia lub miejscach przygotowania zawodowego, pracodawcy nie mogą formułować wymagań dyskryminujących kandydatów ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne ani ze względu na przynależność związkową. Na przykład nie można stawiać warunku przy zgłaszaniu wolnego miejsca zatrudnienia lub miejsca przygotowania zawodowego, aby osoba nigdy w swojej karierze zawodowej nie należała do związków zawodowych. Jeżeli więc zostało zwolnione miejsce pracy dla kadrowej, to pracodawca powinien o wolnym miejscu pracy powiadomić właściwy dla siedziby pracodawcy powiatowy urząd pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00