Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-01-06

BEZPIECZEŃSTWO PRZECIWPOŻAROWE

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo jest spowodować pożar. Uświadamiamy sobie to dopiero w momencie, kiedy jest już najczęściej za późno. Dlatego w tym numerze kompleksowo omówimy, jak uniknąć pożaru oraz co zrobić, gdy pożar już wybuchnie.

Waldemar Kubik
Specjalista ds. p.poż
W celu uporządkowania zagadnień związanych z ochroną przeciwpożarową opracowanie zostało podzielone tematycznie w 5 odrębnych blokach problemowych.
Definicje
? Co to jest pożar?
Pożarem nazywamy każdy przypadek niekontrolowanego procesu spalania materiałów palnych.
? Co to jest inne miejscowe zagrożenie?
Innym miejscowym zagrożeniem nazywamy każde zjawisko nie będące pożarem lub klęską żywiołową, w wyniku którego może dojść do zagrożenia życia ludzkiego lub strat w mieniu.
? Co kryje się pod określeniem „kategoria zagrożenia ludzi ZL”?
Kategoria zagrożenia ludzi jest umownym pojęciem określającym stopień niebezpieczeństwa pod względem użytkowania lub możliwości ewakuacji ludzi przebywających w budynkach mieszkalnych, budynkach zamieszkania zbiorowego oraz budynkach użyteczności publicznej. Wyróżnia się pięć kategorii zagrożenia ludzi określanych symbolami od ZL I do ZL V. Szczegółowy podział na wymienione kategorie określa § 209 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.).
• Zgodnie z tym podziałem do poszczególnych kategorii ZL zalicza się następujące budynki lub ich odrębne strefy pożarowe:
• do ZL I - te, które zawierają pomieszczenia przeznaczone do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób niebędących ich stałymi użytkownikami, a nie przeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się;
• do ZL II - przeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się, takie jak: żłobki, przedszkola, szpitale, domy starców, hospicja itp.;
• do ZL III - użyteczności publicznej niekwalifikowane do kategorii ZL I i ZL II;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00