Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-05-04

OCHRONA PRZCIWPOŻAROWA

Chociaż pożar stanowi jedno z największych niebezpieczeństw dla mienia i życia człowieka, to zagrożenie nim i jego skutkami przez wielu właścicieli i administratorów obiektów często traktowane jest drugoplanowo, czasami wręcz marginalnie. Tymczasem wystarczy jedynie nieco dobrej woli i (czasami) naprawdę niewielkich nakładów finansowych, aby bezpieczeństwo przebywających w obiekcie ludzi utrzymać na przyzwoitym poziomie.

Waldemar Kubik
specjalista ds. ochrony ppoż.
Na bezpieczeństwo przeciwpożarowe obiektu wpływ mają dwa czynniki - bezpieczeństwo przeciwpożarowe konstrukcji i wyposażenie techniczne obiektu (uwzględniane już w fazie projektowej); bezpieczeństwo użytkowania (dbałość o stan techniczny obiektu, instalacji i urządzeń, zachowanie pracowników itp.).
WAŻNE
Mimo że obydwa te elementy rozpatrywać musimy oddzielnie, to w końcowym efekcie stanowią one zespoloną całość i tylko zachowanie ich jako całości zapewni właściwy poziom bezpieczeństwa obiektu i przebywających w nim ludzi.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe obiektów
Zacznijmy od konstrukcji i stałych elementów wyposażenia. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, projekt każdego obiektu budowlanego musi zostać uzgodniony pod względem ochrony przeciwpożarowej przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
• Obowiązek ten dotyczy obiektów budowlanych, które mają być:
• budynkiem użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego, w którym mogą przebywać ludzie w grupach o liczebności powyżej 50 osób albo budynkiem mającym mieć wysokość ponad 12 m lub ponad 3 kondygnacje,
• budynkiem mieszkalnym w zabudowie wielorodzinnej, mającym mieć ponad 4 kondygnacje,
• budynkiem zaliczonym do kategorii zagrożenia ludzi ZL II - czyli przeznaczonym dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się,
• garażem podziemnym mającym mieć powyżej 50 stanowisk oraz garażem lub parkingiem wielopoziomowym,
• budynkiem produkcyjnym, magazynowym lub usługowym, w którym występować będą materiały palne oraz zachodzić będzie co najmniej jeden z poniższych warunków:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00