Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-03

Procedura zatrudniania nowych pracowników

WYKŁAD I

Procedura zatrudniania nowych pracowników

Praca może być świadczona na podstawie umowy o pracę, wyboru, powołania, mianowania, jak również na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło).

W niniejszym „Wakacyjnym Kursie Kadr” skupimy się przede wszystkim na pracy wykonywanej na podstawie uregulowań zawartych w Kodeksie pracy. Jeden z wykładów poświęcimy na omówienie umów cywilnoprawnych.

Podstawowym elementem warunkującym nawiązanie stosunku pracy jest zgodna wola stron (pracodawcy i pracownika). Stosunek pracy stanowi specyficzną formę stosunku obligacyjnego, w której świadczenie jednej ze stron – pracownika – polega na zobowiązaniu się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierunkiem. Z kolei pracodawca w zamian za świadczoną pracę wypłaca pracownikowi wynagrodzenie na zasadach określonych w umowie o pracę. Zatrudnienie w warunkach określonych wyżej jest – zgodnie z art. 22 § 11 k.p. – zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Zasada swobody i dobrowolności zawierania umów o pracę wynika z ogólnych norm zawartych w art. 11 k.p., który stanowi, iż nawiązanie stosunku pracy – bez względu na jego podstawę prawną – wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Jednak swoboda ta doznaje niekiedy ograniczeń w stopniu określonym przez bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa pracy mające na celu przede wszystkim ochronę praw pracownika.

Pracodawca może zawrzeć umowę o pracę z każdą osobą – z wyjątkiem ograniczeń przewidzianych w Kodeksie pracy i ustawach szczególnych w stosunku do niektórych grup osób – która wyrazi wolę zawarcia umowy o pracę, składając odpowiednie oświadczenie woli na oświadczenie pracodawcy.

Dokumenty wymagane przy zatrudnieniu

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286) pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie złożenia następujących dokumentów:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00