Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-03-25

Czynniki szkodliwe - obowiązki pracodawców - cz. 3

Wiktor Leszczyński

Czynniki szkodliwe – obowiązki pracodawców (cz. III)

O szkodliwym oddziaływaniu czynników środowiska pracy na zdrowie pracowników mówi się w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych stężeń (natężeń) tych czynników. Podjęcie przez pracodawcę odpowiednich działań obniży częstość występowania niekorzystnych zmian.

Na pracodawcach, u których realizowane procesy pracy powodują występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia, ciążą obowiązki określone w Kodeksie pracy i w przepisach wykonawczych.

Ustalenie stopnia szkodliwości

Zgodnie z art. 220 § 1 k.p. niedopuszczalne jest stosowanie materiałów i procesów technologicznych bez uprzedniego ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników i podjęcia odpowiednich środków profilaktycznych.

Pracodawca ma obowiązek uzyskania wszelkich informacji na temat zagrożeń dla zdrowia, jakie mogą stwarzać stosowane w trakcie prowadzonej przez niego działalności materiały i procesy technologiczne. Celem tych informacji jest umożliwienie zastosowania przez pracodawcę odpowiednich środków zapobiegających niepożądanym skutkom oddziaływania czynników środowiska pracy (w postaci chorób zawodowych lub innych chorób związanych z warunkami środowiska pracy), które mogą być spowodowane stosowaniem określonych materiałów lub procesów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00