Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-10-12

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.
Część I. Import towarów
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług reguluje opodatkowanie tym podatkiem między innymi importu towarów i usług. Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku VAT przez pojęcie „import towarów” należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, czyli Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast definicja terytorium państwa trzeciego głosi, że rozumie się przez nie terytorium państwa niewchodzącego w skład Wspólnoty.
Import towarów jest szczególnym rodzajem transakcji handlowej, w której strony zobowiązują się dokonywać pewnych czynności polegających na obrocie towarami, przy czym nie ma znaczenia istnienie bądź nie tytułu prawnego do tych towarów. Najlepszym przykładem obrazującym transakcje importu towarów, w których importer nie będzie posiadał tytułu prawnego do towaru, będzie między innymi import towarów stanowiących aport lub wkład do spółki bądź przywiezionych w celu przetworzenia lub przechowywania.
W ramach importu towarów należy również rozpatrywać sytuacje, w których dochodzi do sprowadzenia towarów z państwa trzeciego, np. z Kanady, na terytorium innego niż Polska państwa Wspólnoty Europejskiej, np. Austrii, ale ostatecznym odbiorcą tego towaru będzie usługobiorca z Polski. W takiej sytuacji do opodatkowania importu towarów dojdzie właśnie w Austrii, chyba że sprowadzony towar zostanie w tym państwie objęty procedurą tranzytu, wówczas import towarów nie wystąpi tam, lecz będzie miał miejsce w Polsce, jako kraju zakończenia tranzytu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00