Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-07-13

Bilans źródłem wstępnej oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa

Pracownicy służb finansowo-księgowych, menedżerowie, członkowie władz spółek często zastanawiają się, w jaki sposób szybko i stosunkowo prosto dokonać oceny sytuacji majątkowej, kapitałowej oraz efektywności finansowej przedsiębiorstwa, w którym pracują bądź z którym ich firma zamierza nawiązać współpracę lub wejść w związki kapitałowe (inwestycyjne). W niniejszym tekście postaramy się udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie poprzez usystematyzowane i poparte przykładami wyjaśnienie podstawowych zasad odczytywania danych zawartych w bilansie przedsiębiorstwa. Nie będzie w nim natomiast mowy o ogólnych zasadach tworzenia bilansu oraz znaczeniu poszczególnych jego pozycji.

Czytanie bilansu (nazywane również jego wstępną analizą) polega w głównej mierze na odczytywaniu i interpretacji podstawowych danych wynikających z bilansu przedsiębiorstwa. Pozwala to na ogólną orientację w finansach przedsiębiorstwa (głównie majątku, kapitale, przychodach i kosztach). Chodzi głównie o wstępne porównanie wyników poszczególnych pozycji bilansowych z wielkościami planowanymi, z danymi z okresów ubiegłych lub też wynikami osiąganymi przez konkurencyjne przedsiębiorstwa lub całą branżę. Można także dokonać porównania wielkości sprawozdawczych danego okresu mających ze sobą określone powiązania (np. porównanie wielkości majątku trwałego z majątkiem obrotowym), co pozwala na formułowanie wniosków1.
Podstawowe cele i zalety czytania bilansu
Główną zaletą czytania bilansu (wstępnej analizy bilansu) jest to, iż czynność ta nie wymaga skomplikowanych obliczeń, a jej stosunkowa prostota sprawia, że może być dokonywana również przez osoby nie mające specjalistycznego przygotowania w tym zakresie. Nie oznacza to jednak, że można podchodzić do niej w sposób nonszalancki. Wprost przeciwnie. Niezbędna dla prawidłowego odczytywania danych zawartych w sprawozdaniach finansowych jest bowiem umiejętność odpowiedniego wychwycenia relacji pomiędzy poszczególnymi danymi zawartymi w odpowiednich pozycjach sprawozdawczych, a także właściwego sporządzenia i interpretacji zestawień analitycznych (zobacz przykład).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00