Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-31

Eksport towarów i usług w podatku VAT

Eksport towarów i usług w podatku VAT

Katalog regulacji, z którymi powinien się zapoznać polski eksporter, obejmuje swoim zakresem również przepisy dotyczące podatku VAT. Ustawodawca precyzuje warunki, jakim powinny odpowiadać wykonywane czynności, aby mogły być uznane za eksport towarów lub usług.

Zgodnie z treścią art. 4 pkt 4 ustawy o VAT eksportem towarów jest potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy o VAT. Natomiast zgodnie z art. 4 pkt 6 ustawy o VAT przez eksport usług rozumie się usługi wykonywane przez podatnika poza granicą państwową Rzeczypospolitej Polskiej. Decydujące znaczenie ma tutaj kryterium terytorialne.

Eksport towarów

Wywóz towarów, aby mógł być zakwalifikowany jako eksport, musi spełniać trzy warunki:

l

Musi być potwierdzony przez graniczny urząd celny, przez wystawienie karty 1A lub 3 SAD i opatrzenie jej pieczęcią VAT. Wzór pieczęci został określony w zarządzeniu Prezesa GUC z 17 września 1997 r. w sprawie określenia wzorów pieczęci, zamknięć celnych, stempli i innych znaków stosowanych przy wykorzystaniu kartoteki celnej.

l

Wywóz towarów następuje z polskiego obszaru celnego, czyli zgodnie z art. 3 § 1 pkt 13 Kodeksu celnego – z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (wraz z polskimi wodami terytorialnymi, wolnymi obszarami celnymi, składami wolnocłowymi i składami celnymi, utworzonymi na terytorium Polski).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00