Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-01-19

Wszystko o umowach o pracę

Zatrudniając pracownika, pracodawca proponuje rodzaj umowy o pracę, którą chce z nim zawrzeć. Może zatrudnić go na czas nieokreślony, określony, na czas wykonania określonej pracy albo na zastępstwo. Aby lepiej zapoznać się z pracownikiem i poznać jego możliwości, każdą z tych umów może poprzedzić umową na okres próbny, nie dłuższy niż trzy miesiące. Zatrudnienie danej osoby w firmie wiąże się także z pewnymi obowiązkami, których pracodawca musi dopilnować. Przed podjęciem pracy pracownik powinien bowiem przedstawić orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia pracy na określonym stanowisku. Bez takiego zaświadczenia pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy. Ponadto, zanim pracownik przystąpi do pracy, pracodawca powinien przeszkolić go w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapoznać z przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej.

Stan prawny na 28 grudnia 2010 r.

ADAM MALINOWSKI, ANNA SZEWCZYK, IWONA JAROSZEWSKA-IGNATOWSKA, GRAŻYNA SPYTEK-BANDURSKA, RYSZARD SADLIK, KONSTANTY WRÓBLEWSKI, MAGDALENA OPALIŃSKA

Opracował

PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik", który oddajemy do Państwa rąk, stanowi kompleksowy przewodnik po umowach o pracę. Podpowiadamy w nim, jak korzystnie zatrudnić osobę w firmie, ale także wskazujemy na możliwe sposoby rozwiązania umowy o pracę i zakończenia współpracy z danym pracownikiem. W praktyce zdarzają się sytuacje, że pracownicy, chcąc uniemożliwić pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę, często odmawiają przyjęcia wręczanego im przez pracodawcę dokumentu zawierającego oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. Doradzamy, jak poradzić sobie z tym problemem.

Jakie są zasady zawierania przedwstępnej umowy o pracę

Pracodawca i przyszły pracownik, zawierając przedwstępną umowę o pracę, zobowiązują się do zawarcia przyszłej umowy o pracę. Zawarcie przedwstępnej umowy o pracę jest uzasadnione w sytuacji, gdy nie można zawrzeć od razu umowy o pracę, np. pracownik jest zatrudniony i obowiązuje go okres wypowiedzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00