Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-01-19

Jaką odpowiedzialność ponosi nietrzeźwy pracownik

Osoba, która stawiła się do pracy w stanie nietrzeźwości, może zostać zwolniona dyscyplinarnie, ponieważ jest to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik taki odpowiada również w pełnej wysokości za wszelkie szkody wyrządzone pracodawcy, a ponadto jest możliwe zastosowanie w tym wypadku kary pieniężnej. Na pracodawcy spoczywa jednak ciężar udowodnienia stanu nietrzeźwości pracownika.

ADAM MALINOWSKI - radca prawny

Stan prawny na 1 stycznia 2011 r.

Nietrzeźwość i stan po użyciu alkoholu

Podstawową sprawą w przypadku podejrzenia nietrzeźwości u pracownika jest zabezpieczenie dowodów. Przed podjęciem decyzji co do dalszych losów pracownika lub co do nałożenia na niego przewidzianych prawem sankcji, należy bowiem zadbać o ty, by dysponować silnym potwierdzeniem stanu pracownika. Nie musi być to koniecznie badanie alkomatem, choć oczywiście taki dowód najtrudniej podważyć przed sądem. Wystarczy, jeśli pracodawca zadba o kilku świadków, którzy mogą potwierdzić stan nietrzeźwości i sporządzi ze zdarzenia notatkę urzędową. Na tej podstawie będzie mógł potem podjąć stosowne kroki wobec pracownika.

ZAPAMIĘTAJ

Stan nietrzeźwości nie musi być potwierdzony badaniem alkomatem. Wystarczające są tu inne środki dowodowe - np. zeznania pracowników, którzy potwierdzą fakt spożywania alkoholu w pracy albo nietrzeźwość zwalnianego.

PRZYKŁAD

Pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości. Został poproszony do pokoju przełożonego, gdzie stwierdził, że jest trzeźwy oraz że chętnie podda się badaniu alkomatem. Po przyjeździe Policji odmówił jednak poddania się badaniu, stwierdzając, że źle się czuje. Wobec faktu, że nie zachodziło podejrzenie popełnienia czynu zabronionego, policjanci odstąpili od badania i sporządzili tylko ze zdarzenia notatkę służbową. Przełożony wezwał zatem kilku pracowników i poprosił ich o potwierdzenie stanu nietrzeźwości pracownika. Wobec oczywistości tego faktu sporządzono odpowiednią notatkę służbową i odesłano pracownika do domu. Nazajutrz dyrektor firmy podjął decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00