Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-05-31

Za co musi płacić firma

Działalność gospodarcza jest kosztowna, a przepisy regulujące każdą jej dziedzinę - w tym w szczególności działalność w najmniejszym choćby stopniu reglamentowaną - dodatkowo „przemycają” przeróżne opłaty, do których ponoszenia zobowiązani są przedsiębiorcy. Czasem łatwo się w tym pogubić, a fiskus coraz głębiej sięga do naszych kieszeni i bezwzględnie egzekwuje swe prawa. Oczywiście różna jest charakterystyka kosztów ponoszonych przez firmy - zależy ona generalnie od branży, w której działamy. Można jednak wskazać, iż najistotniejsze i najpowszechniejsze pozycje to podatki oraz wynagrodzenia. Dochodzą do tego koszty związane z wszelkimi postępowaniami przed organami szeroko pojętej administracji. Niemałe koszty związane są z postępowaniami sądowymi - niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy rezygnują z walki o swoje ze względu na wysokie wpisy sądowe i drogą obsługę prawną.

Paweł Tomczykowski
Stan prawny na 17 maja 2005 r.
„Poradnik”, który macie Państwo przed sobą, to kompleksowa charakterystyka zarówno najistotniejszych, jak i ubocznych kosztów ponoszonych przez firmy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jest to oczywiście subiektywna prezentacja przedstawiona przez autora. Gdyby bowiem zechcieć przedstawić wszystkie pozycje kosztowe, nie starczyłoby miejsca ani w tym opracowaniu, ani w kilku następnych. Zajmujemy się jednak tymi opłatami, które są najbardziej powszechne, uciążliwe i wspólne dla największej grupy przedsiębiorców. Wszystko po to, by umożliwić Państwu dobre rozeznanie w kosztach i opłatach, a ono jest przecież podstawą sukcesu w biznesie.
Opłaty „startowe”
Już na początku naszej drogi jako przedsiębiorcy stajemy przed koniecznością uiszczenia rozmaitych opłat administracyjnych. Stanowią one niemałe obciążenie dla nowo powstającej firmy.
Wpis do ewidencji
Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą dopiero po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo do Ewidencji Działalności Gospodarczej (art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 33, poz. 289). Jedynie spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców. Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi. Ewidencję prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy (przypomnijmy, że miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu). Organem ewidencyjnym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Zasadą jest, że wpis do ewidencji jest dokonywany na wniosek. Przepisy szczególne mogą jednak przewidywać dokonywanie wpisu z urzędu. Wpisem do ewidencji jest również wykreślenie albo zmiana wpisu. Składając wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji, wnioskodawca zobowiązany jest uiścić opłatę (art. 27 ust. 1 u.s.d.g.) w wysokości 100 zł, a jeżeli wniosek dotyczy zmiany wpisu, opłata wynosi 50 zł. Pobrane opłaty stanowią dochód budżetu gminy prowadzącej ewidencję. Dlatego też rada gminy może określić niższe stawki opłaty albo wprowadzić zwolnienie od opłat, uwzględniając w szczególności rodzaj wykonywanej działalności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00