Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-08-28

Nabycie i remont mieszkania - nowe zasady

Nabycie i remont mieszkania – nowe zasady

Marek Jerzyński

Stan prawny na 28 sierpnia 2001 r.

Na rynku budownictwa mieszkaniowego po kilku latach rozwoju, dzięki finansowaniu inwestycji przy wykorzystaniu ulg podatkowych, w ostatnim okresie nastąpił regres. Osoby, które mogły skorzystać z podatkowych ulg mieszkaniowych, już z nich skorzystały albo też są w trakcie dokonywania odliczeń z tego tytułu. Coraz mniej jest natomiast tych, którzy mogą sobie pozwolić na finansowanie inwestycji wspomaganych środkami pochodzącymi z ulg podatkowych. Podstawową barierą jest tu wysokość osiąganego dochodu.

Przeszkodą do rozwoju budownictwa mieszkaniowego są również zbyt wysokie stopy procentowe kredytów mieszkaniowych, jak również wymagania co do zdolności kredytowej. Tańsze w obsłudze kredyty walutowe niosą ze sobą niebezpieczeństwo wzrostu obciążenia finansowego spowodowanego różnicami kursowymi.

Prawnym remedium na te problemy budownictwa mieszkaniowego i osób, które nie mają jeszcze własnego mieszkania, ma być obowiązująca od 4 sierpnia br. ustawa z dnia 26 kwietnia 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielanych na własne mieszkanie (Dz.U. nr 74, poz. 784). Mechanizmy przyjęte w tej ustawie mogą się okazać szczególnie atrakcyjne dla osób o niezbyt wysokich dochodach, tj. nie przekraczających w ub.r. 72 000 zł. Osoby takie, po spełnieniu pewnych warunków, mogą otrzymać nawet 50% dopłaty do odsetek od kredytu mieszkaniowego potrzebnego na sfinansowanie 70% budowy mieszkania. Dopłaty te mogą spowodować, iż obecnie występujące oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w wysokości około 20% rocznie spadnie do około 10%. Taka wysokość odsetek jest przez wielu specjalistów uznawana za górną granicę, od której akceptowane zaczynają być kredyty na budownictwo mieszkaniowe jako forma długotrwałego finansowania inwestycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00