Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-22

Sposoby na VAT

Jak opóźnić moment zapłaty podatku

Decydujące znaczenie dla wyznaczenia terminu zapłaty podatku VAT ma moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie tego podatku. Zgodnie z art. 26 ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani bez wezwania przez urząd skarbowy do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

O tym, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie VAT, stanowią przepisy ustawy o VAT oraz przepisy rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy. Poznając dobrze regulację tych przepisów, w niektórych przypadkach możemy przesunąć moment powstania obowiązku podatkowego, a tym samym przyspieszyć lub opóźnić termin zapłaty podatku.

Pamiętaj, że

Umiejętnie planując moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT, możesz przesunąć termin zapłaty tego podatku, tak by wypadł on w najkorzystniejszym dla ciebie okresie rozliczeniowym.

Wybór momentu dokonania sprzedaży

Jeżeli zależy nam na odroczeniu terminu płatności podatku, to podstawowym sposobem umożliwiającym realizację tego celu jest przesunięcie terminu sprzedaży towaru lub wykonania usługi na ostatnie dni miesiąca.

Co do zasady obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi. Jeśli jednak sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00