Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2006-05-01

Gdy menedżer wyrządził szkodę... (2)

Istnieje wiele sposobów dochodzenia przez firmę odszkodowań od menedżerów, którzy wskutek niedopełnienia swych obowiązków narazili ją na straty. W praktyce wybór postępowania zależy od rodzaju i stopnia ich winy - umyślnej lub nieumyślnej - oraz skali wyrządzonej szkody. W sytuacji, kiedy wewnątrzzakładowe procedury okażą się niewystarczające, a ewentualne mediacje obu stron sporu bezskuteczne - pozostaje droga sądowa.

Władysław Patulski
Autor jest doktorem praw, sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.
Kontakt: personel@infor.pl
W pierwszej części artykułu omówiliśmy status prawny menedżera oraz cztery istotne przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej osób zarządzających firmą, dotyczące:
•  naruszenia przez nich swoich obowiązków,
•  powstania szkody w mieniu przedsiębiorstwa,
•  zaistnienia ich winy (co najmniej nieumyślnej),
•  związku przyczynowego pomiędzy zawinionym niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków menedżerskich a powstałą szkodą w kierowanych przez te osoby firmach.
Zanim dojdzie do powstania tych przesłanek, warto zastanowić się nad tym, jakie są granice ryzyka związanego z decyzjami i działaniami menedżerów, a jeśli już odpowiedzialność członków kadry za wyrządzoną szkodę nie będzie budziła wątpliwości - w jaki sposób można dochodzić od nich odszkodowań.
Warunki dopuszczalnego ryzyka
Ustawodawca nie zdefiniował wprawdzie pojęcia dopuszczalności ryzyka dotyczącego działalności gospodarczej, ale zgodnie z judykaturą Sądu Najwyższego oraz poglądami wyrażanymi w literaturze prawniczej można przyjąć, że za wyrządzoną szkodę nie odpowiada ten, kto według posiadanej aktualnej wiedzy pragnie przysporzenia korzyści w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo jej uzyskania znacząco przekracza możliwość powstania szkody.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00