Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-30

Ubezpieczenia osób zatrudnianych do pracy sezonowej

Sezon letni sprzyja pracom sezonowym - głównie widać to w szeroko pojętej turystyce i rolnictwie. Problematyka prac sezonowych nie jest jednak ograniczona tylko do lata. Specyfika niektórych zawodów czy wręcz robót, które należy wykonać, powoduje, że pracownicy sezonowi mogą być poszukiwani przez cały rok.

Zatrudnienie do prac sezonowych jest takim samym zatrudnieniem jak w innych przypadkach, z tym że specyfika prac sezonowych wyklucza w praktyce możliwość zatrudnienia na czas nieoznaczony. Powoduje to, że pracownika sezonowego należy zgłosić do ZUS i rozliczać zarówno ze składek przekazywanych do ZUS, jak i z podatku dochodowego, tak jak w przypadku pozostałych pracowników. Zamiast stosunku pracy można jednak nawiązać stosunek cywilnoprawny - w przypadku niektórych grup pracowników może być to bardzo korzystne.
UCZNIOWIE I STUDENCI
W okresie letnim pojawia się na rynku ogromna rzesza uczniów i studentów uwolnionych od swoich zwykłych obowiązków i chętnych do podjęcia pracy podczas wakacji lub chociaż ich części. Najbardziej korzystne jest zatrudnianie ich w ramach stosunku cywilnoprawnego - można wtedy uniknąć obowiązku opłacania składek ZUS. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) Niepodleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym powoduje zaś, iż nie podlega się także pozostałym ubezpieczeniom społecznym (chorobowemu i wypadkowemu), ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także nie trzeba opłacać składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - innymi słowy umowa zlecenia (umowa podobna) z określonymi wyżej osobami jest całkowicie wolna od składek odprowadzanych do ZUS. Składki mogą się jednak pojawić, gdy zleceniobiorca w trakcie świadczenia pracy utraci status ucznia lub studenta lub ukończy 26 lat - zajdzie wtedy konieczność zgłoszenia go do ZUS i odprowadzania składek. Warto jednak zwrócić uwagę, że rok szkolny nie kończy się w czerwcu - trwa on do końca sierpnia, a w przypadku studentów - do końca września. Oznacza to, że w okresie letnim praktycznie nie ma możliwości utraty statusu ucznia lub studenta.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00