Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2007-01-30

Praca cudzoziemca w Polsce a ubezpieczenia

Na polskim rynku pracy cudzoziemcy stanowią wcale niemały odsetek wszystkich zatrudnionych osób. Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, iż polski rynek pracy jest atrakcyjny nie tylko dla obywateli państw zza wschodniej granicy, ale również dla obcokrajowców z różnych kontynentów, także o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Wielu z nich przybywa do Polski w celu założenia własnej firmy, tworząc tym samym nowe miejsca pracy dla Polaków. Nie bez znaczenia dla naszego rynku pracy będzie miało przystąpienie do Unii Europejskiej, przez co nastąpi zwiększenie swobody przepływu pracowników na jej obszarze.

W celu zapewnienia wszystkim tym osobom odpowiednich warunków do podejmowania i wykonywania pracy potrzebna jest odpowiednia polityka państwa w zakresie rynku pracy, zwłaszcza w dziedzinie prawodawstwa. W chwili obecnej nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, iż priorytetowym celem naszego ustawodawcy jest stwarzania takich warunków prawnych, aby sprzyjać przeciwdziałaniu wysokiemu bezrobociu i łagodzeniu jego skutków.
Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemca wykonującego pracę na terytorium Polski są unormowane w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) oraz w ustawie z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45, poz. 391 ze zm.). W tej ostatniej ustawie wyodrębniono np. osoby polskiego pochodzenia, zamierzające osiedlić się na stałe w Polsce w drodze repatriacji.
DEFINICJA CUDZOZIEMCA
Uwarunkowania legalnego pobytu i wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Polski można odnaleźć w kilku ustawach. Warto więc nawiązać do podstawowych norm, które znajdują się m.in. w ustawie z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 58, poz. 514 ze zm.), w ustawie z 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 127, poz. 1400 ze zm.) oraz w ustawie z 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz.U. Nr 106, poz. 1118) i in.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00