Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-04

Ustalanie prawa do świadczeń emerytalno-rentowych

Wszystkie osoby starające się o przyznanie emerytury lub renty muszą udowodnić określony staż ubezpieczeniowy oraz wysokość osiąganych zarobków. Od tych dwóch elementów będzie zależała wysokość przyznanego świadczenia. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do stażu ubezpieczeniowego wchodzą okresy składkowe, nieskładkowe i okresy uzupełniające.

STAŻ UBEZPIECZENIOWY
Okresy składkowe
Okresami składkowymi są: okresy zatrudnienia, pracy nakładczej, pracy w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, pracy wykonywanej w oparciu o umowę zlecenia bądź umowę agencyjną, okresy służby w Policji (Milicji Obywatelskiej), Wojsku Polskim, Urzędzie Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, okresy internowania na podstawie art. 42 o stanie wojennym, okresy osadzenia w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania albo bez wyroku po 31 grudnia 1956 r. za działalność polityczną, okresy zatrudnienia za granicą osób, które w tym czasie nie były obywatelami polskimi, jeżeli osoby te powróciły do kraju po 22 lipca 1944 r. i uzyskały status repatrianta, okresy pobierania zasiłków dla bezrobotnych oraz zasiłków stałych z pomocy społecznej, od których zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne.
Okresy nieskładkowe
Okresami nieskładkowymi są natomiast: okresy pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego wypłaconych po 14 listopada 1991 r. - chorobowego i opiekuńczego, okresy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, urlopu wychowawczego, okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki w wymiarze określonym w programie studiów, okresy niewykonywania pracy przed 4 czerwca 1989 r na skutek represji politycznych (nie więcej niż 5 lat), okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłacanego po 28 lutego 1995 r. na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego, udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy spowodowane opieką nad dzieckiem w wieku do 4 lat - w granicach trzech lat na każde dziecko - łącznie nie więcej niż sześć lat, okresy dokształcania zawodowego lekarzy w klinikach akademii medycznej i oddziałach instytutów naukowych w charakterze wolontariuszy - w wymiarze nie więcej niż 1 roku, okresy urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy ONZ i w innych misjach specjalnych za granicą, a także w instytutach oraz ośrodkach informacji i kultury za granicą.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00