Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Istotne zmiany w opodatkowaniu VAT budownictwa (cz. 2)

W publikowanym artykule kontynuujemy tematykę podjętą w poprzednim numerze.

W pierwszej części omówiliśmy między innymi podwyższenie stawek podatkowych, powstanie obowiązku podatkowego, terminy dokumentowania sprzedaży usług budowlano-montażowych, sprzedaż budynków i budowli.
OPODATKOWANIE GARAŻY I MIEJSC PARKINGOWYCH
Jedną z większych kontrowersji wynikających z ustawy o VAT jest ustalenie, według jakiej stawki powinna być opodatkowana sprzedaż garaży w budynkach mieszkalnych oraz miejsc postojowych usytuowanych w budynkach mieszkalnych i będących przedmiotem sprzedaży wraz z lokalami mieszkalnymi.
Sprzedaż lokali mieszkalnych była do końca 2001 r. opodatkowana stawką 0 proc., natomiast od 1 stycznia 2002 r. jest opodatkowana stawką 7 proc. Wobec licznych sporów, w okresie do 31 grudnia 2001 r. w praktyce można się było spotkać ze stosowaniem następujących stawek podatkowych na sprzedaż miejsc parkingowych w budynkach wielorodzinnych:
• 0 proc. - przyjmując założenie, że miejsce garażowe jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego i podlega opodatkowaniu taką samą stawką, jak ten lokal,
• 7 proc. - przyjmując założenie, że sprzedawana jest część budynku mieszkalnego,
• 22 proc. - zgodnie z powszechnym stanowiskiem organów podatkowych.
Część podatników sprzedawała natomiast prawo majątkowe, polegające na uprawnieniu do używania części pomieszczenia wspólnego w postaci wyodrębnionego miejsca parkingowego. W takim przypadku dana sprzedaż w ogóle nie była opodatkowana VAT z racji tego, że sprzedaż praw nie podlega ustawie o VAT.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00