Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-08

klauzula

Fiskus kwestionuje menedżerskie próby zaoszczędzenia na podatku

Szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił wydania opinii zabezpieczającej, która miałaby chronić członka zarządu przed klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania

Menedżer chciał rozwiązać dotychczasową umowę o pracę i kontynuować współpracę ze spółką jako przedsiębiorca. Planował, że od tej pory będzie pełnić funkcję w zarządzie spółki na podstawie powołania, a jednocześnie będzie doradzać jej w zakresie jakości systemów, ale już jako przedsiębiorca opodatkowany liniowym 19-proc. PIT.

Szef KAS dopatrzył się w tym próby niedozwolonego unikania opodatkowania, bo to mogłoby oznaczać, że menedżer uniknie 32-proc. PIT oraz 4-proc. daniny solidarnościowej.

Odmowa wydania opinii zabezpieczającej została wydana 18 sierpnia 2023 r. (sygn. DKP3. 8082.14.2022), ale opublikowano ją dopiero 30 października br.

Zarząd na cenzurowanym

To kolejny już dowód na to, że członkowie zarządu, którzy chcieliby świadczyć usługi spółce jako samodzielni przedsiębiorcy, są w oczach skarbówki na cenzurowanym.

Przypomnijmy, że wcześniej fiskus dopatrywał się niedozwolonej optymalizacji, gdy menedżerowie chcieli rozwiązać dotychczasową umowę ze spółką i zacząć świadczyć na jej rzecz usługi jako przedsiębiorcy opodatkowani 15-proc. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tyle wynosi stawka ryczałtu od doradztwa związanego z zarządzaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00