Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-07-17

praktyka

Faktury zaliczkowe wciąż czekają na uproszczenia. Ale już niedługo

Nadal są wątpliwości, czy można zrezygnować z wystawiania takich dokumentów, jeśli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, których ta płatność dotyczyła. Nie zmienił tego SLIM VAT 3, jednak nowe przepisy powinny wejść w życie już we wrześniu

W praktyce zwykło się używać określenia „opodatkowanie zaliczek”. Oczywiście sformułowanie to jest dalece nieprecyzyjne, gdyż nie należy mówić o opodatkowaniu zaliczki, a jedynie o opodatkowaniu przyszłej czynności, dostawy lub usługi, na poczet ceny, której podatnik otrzymał zapłatę. Rzecz jasna dotyczy to tych transakcji, dla których prawodawca nie wyłączył takiego sposobu identyfikowania momentu powstania obowiązku podatkowego, czyli większości przypadków.

Skoro opodatkowana jest zaliczkowana czynność, to otrzymana płatność musi być przyporządkowana do konkretnej przyszłej czynności opodatkowanej. Nie chodzi przy tym o potencjalną przyszłą czynność danego rodzaju, ale o konkretne świadczenie. Identyfikując skutki fiskalne, należy zastosować stawkę VAT właściwą ze względu na przedmiot transakcji. Co jednak ważne, otrzymanie takiej wpłaty wiąże się też z koniecznością prawidłowego zafakturowania zaliczkowanej czynności. Taka faktura „zaliczkowa” powinna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania płatności, której uzyskanie identyfikuje moment powstania obowiązku podatkowego w VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00