Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2021-03-03

Jaki zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego dla pracownika zatrudnionego na akord

Zatrudniliśmy 20 stycznia 2021 r. pracownika wynagradzanego w sposób zmienny (akord). Za styczeń uzyskał wynagrodzenie w wysokości 1513,76 zł, 3 lutego w czasie dniówki roboczej (w szóstej godzinie pracy) uległ zaś wypadkowi przy pracy i otrzymał zwolnienie lekarskie do końca miesiąca. Jak obliczyć mu zasiłek chorobowy ‒ czy uzupełnić wynagrodzenie za pracę wykonaną 1 lutego, przed wypadkiem, czy przyjąć wynagrodzenia innych współpracowników? Na takim samym stanowisku pracuje 11 osób. Obliczyliśmy zarobek pracownika z 1 lutego i wyniósł 90 zł.

odpowiedź

W tym przypadku pracownikowi należy obliczyć zasiłek chorobowy z wynagrodzeń uzyskanych za luty przez pracowników zatrudnionych na tym samym stanowisku pracy i podobnie wynagradzanych. Nie bierzemy pod uwagę wynagrodzenia pracownika za styczeń ani też nie uzupełniamy za luty, bo pracownik nie przepracował całego dnia roboczego.

Od pierwszego dnia niezdolności

Pracownikowi, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy, przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, w przeciwieństwie do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego, przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu. Oznacza to, że przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Nie jest więc wymagane zaliczenie okresu wyczekiwania, czyli pozostawania w ubezpieczeniu społecznym przez co najmniej 30 dni. Oczywiście zasiłek przysługuje wtedy, gdy zdarzenie zostanie faktycznie zakwalifikowane przez zespół powypadkowy jako wypadek przy pracy spełniający definicję zawartą w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Podstawą do otrzymania zasiłku jest protokół powypadkowy stwierdzający to zdarzenie oraz zaświadczenie lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy nim spowodowaną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00