Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-02-11

Z dokumentacji dotyczącej zlecenia należy usunąć kopię legitymacji studenckiej

Zdaniem UODO wystarczy, aby przed zawarciem umowy zatrudniany złożył odpowiednie oświadczenie, a dokument okazał do wglądu. Nie zawsze też można kopiować potwierdzenia kwalifikacji zawodowych

i. legitymacje studenckie

Zatrudnianie studentów na umowach cywilnoprawnych jest powszechną praktyką m.in. ze względu na to, że przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych zwalniają takie osoby z obowiązku podlegania tym ubezpieczeniom do ukończenia 26 lat. Co więcej, takie zatrudnienie stało się jeszcze bardziej atrakcyjne finansowo dla obydwu stron umowy w związku z wprowadzeniem od 1 sierpnia 2019 r. zwolnienia z PIT dla zatrudnionych w wieku do 26 lat.

W praktyce wątpliwości budzi sposób udokumentowania i weryfikacji, że dana osoba jest studentem i korzysta ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS. Zleceniodawcy stosują dwie praktyki: odbierają oświadczenia do umowy zlecenia, w których poza danymi niezbędnymi do zawarcia umowy są również dane dotyczące statusu studenta, w tym niekiedy numer legitymacji studenckiej, albo kserują legitymacje i ich kopie przechowują w dokumentacji umowy zlecenia.

Zgodnie z wyjaśnieniami Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 12 stycznia 2021 r. ta druga praktyka została uznana za nieprawidłową, gdyż:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00