Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-07-04

Zatrudnianie cudzoziemców

Zatrudnianie cudzoziemców

Wiktor Cajsel

Przed nawiązaniem stosunku pracy pomiędzy pracownikiem-obcokrajowcem a „krajowym” pracodawcą jego strony muszą spełnić określone przepisami prawa obowiązki. Pracodawca powinien uzyskać stosowne zezwolenie na zatrudnienie pracownika, a tenże – wizę pobytową z prawem do pracy oraz zgodę na wykonywanie pracy.

Zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca lub powierzenie mu innej pracy zarobkowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydaje starosta powiatu, na którego terenie znajduje się siedziba pracodawcy, na pisemny wniosek pracodawcy. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 21 kwietnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wydawania zezwoleń i zgód na zatrudnienie lub wykonywanie innej pracy zarobkowej przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 53, poz. 336 z późn.zm.).

Jeżeli praca ma być wykonywana przez cudzoziemca w innym powiecie niż powiat, na którego terenie znajduje się siedziba pracodawcy, starosta wydaje zezwolenie po zasięgnięciu opinii starosty właściwego dla miejsca wykonywania pracy przez cudzoziemca. Po uzyskaniu zezwolenia na zatrudnienie lub podjęcie innej pracy zarobkowej cudzoziemiec może się ubiegać o wydanie wizy pobytowej z prawem do pracy. Wiza wydawana jest na czas oznaczony w zezwoleniu, nie dłuższy niż 12 miesięcy. Gdy cudzoziemiec uzyska wizę lub kartę czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek pracodawcy, który uzyskał zezwolenie, starosta wydaje zgodę na zatrudnienie cudzoziemca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00