Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 20-05-2024
Porada aktualna na dzień 20-05-2024
Data publikacji: 2024-05-08

Czy osoba małoletnia powinna złożyć zeznanie podatkowe podpisane przez opiekuna prawnego, w którym rozliczy dochody z renty rodzinnej i działalności twórczej

PROBLEM

Osoba małoletnia (17 lat) otrzymuje rentę rodzinną po zmarłej mamie w wysokości 11 000 zł . W 2023 r. uzyskała pieniądze w wysokości 48 000 zł z zagranicznej platformy muzycznej za tworzenie na tej platformie muzyki bez praw autorskich. Czy osoba małoletnia powinna złożyć zeznanie podatkowe podpisane przez opiekuna prawnego (ojca), w którym rozliczy dochody z renty rodzinnej oraz działalności twórczej?

RADA

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dziecko powinno złożyć zeznanie PIT-36, w którym rozliczy dochody z renty rodzinnej i działalności twórczej. Zeznanie to wypełnione na imię dziecka podpisuje rodzic. Precyzyjna odpowiedź wymaga jednak analizy umowy zawartej z firmą prowadzącą platformę internetową.

UZASADNIENIE

Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Do dochodów rodziców uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. nie dolicza się również dochodów z rent dzieci. Wprowadzone w art. 7 ustawy o PIT wyłączenie ma szeroki charakter, bowiem dotyczy wszelkiego typu rent. Jeżeli małoletnie dziecko osiągnie dochody, których nie dolicza się do dochodów rodzica (np. z pracy), rodzic w jego imieniu składa odrębne zeznanie podatkowe. Powyższe oznacza, że dochód z renty rodzinnej należy rozliczyć w odrębnym zeznaniu składanym w imieniu małoletniego dziecka, które podpisze jego rodzic.

Dla rozliczenia przychodów z tworzenia muzyki na platformie internetowej kluczowe znaczenie ma analiza umowy zawartej z firmą, do której dana platforma należy. Bez szczegółowej analizy umowy (regulaminu platformy) nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. Należy jednak podkreślić, że pojęcie „pracy” dla celów wykładni przepisów art. 7 ustawy o PIT ma szerokie znaczenie. Podkreślał to Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 7 czerwca 2022 roku (sygn. 0115-KDIT1.4011.73.2022.2.MST): Z powyższego wynika więc, że dochody z pracy małoletnich dzieci, stypendiów oraz dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku podlegają opodatkowaniu na imię małoletniego dziecka.

Z uwagi na fakt, że ww. ustawa nie definiuje pojęcia „praca”, o którym mowa w powołanym przepisie, należy odwołać się do wykładni językowej wskazanego pojęcia. Według słownika języka polskiego praca to świadoma, celowa działalność człowieka służąca zaspokajaniu potrzeb lub polegająca na wytwarzaniu dóbr, wykonywaniu czynności za wynagrodzenie; to dzieło, wytwór takiej działalności. Pracą, w znaczeniu powołanej definicji, są zatem wszelkie czynności, których celem jest wytworzenie dobra materialnego lub kulturalnego i to niezależnie od tego, czy są wykonywane w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, stosunku służbowego, czy też w ramach działalności wykonywanej osobiście, np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Wobec powyższego, nieuzasadnione jest stawianie znaku równości między pojęciem „dochód z pracy”, o którym mowa w art. 7 ww. ustawy a pojęciem „dochód ze stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy” z art. 12 ust. 1 ustawy. Pojęcie „pracy” należy więc rozumieć szerzej niż tylko jako pracę wykonywaną na podstawie stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Zakresem analizowanego pojęcia objęte są także dochody małoletnich z innej ich pracy (aktywności), tj. np. z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy wytworzenia dzieła objętego ochroną prawno-autorską.

Z pytania wynika, że w przedstawionym przypadku tworzenie muzyki nie jest związane z przenoszeniem praw autorskich. Nie zmienia to jednak faktu, że praca wykonywana przez małoletnie dziecko prowadzi do powstania dobra kulturalnego - utworu muzycznego, w wyniku działalności twórczej. Przychody takie należy zaliczyć do dochodów dziecka z jego pracy, w szerszym słowa tego znaczeniu, które akceptuje Dyrektor KIS. To oznacza, że dochody dziecka należy rozliczyć w odrębnym zeznaniu składanym w imieniu małoletniego dziecka, które podpisze jego rodzic.

Jeżeli w przedstawionym przypadku dziecko nie otrzymało PIT-11 od firmy prowadzącej platformę, to powinno złożyć zeznanie PIT-36, w którym rozliczy dochody z renty rodzinnej i działalności twórczej. Zeznanie podpisze rodzic.

Powołane interpretacje:

interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 7 czerwca 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.73.2022.2.MST.

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00