Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2024 r., sygn. II OSK 1410/21

Decyzje organów administracyjnych dotyczące ustalenia warunków zabudowy muszą być oceniane w świetle wymogów ładu przestrzennego i zasad dobrego sąsiedztwa; prawidłowość takich decyzji ustalana jest na podstawie kompleksowej analizy wymogów prawa materialnego, nie zaś na podstawie dowolnych interpretacji narzuconych przez strony skarżące.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Protokolant: asystent sędziego Sebastian Juszczak po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wspólnoty Mieszkaniowej C. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 grudnia 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 1562/20 w sprawie ze skarg Stowarzyszenia O. z siedzibą w W. i Wspólnoty Mieszkaniowej C. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2020 r. nr ... w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 1562/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.), oddalił skargi O. Stowarzyszenia na rzecz K. z siedzibą w W. i Wspólnoty Mieszkaniowej "C." w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2020 roku w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

Wspólnota Mieszkaniowa "C." w W. złożyła skargę kasacyjną, którą zaskarżyła powyższy wyrok w całości, zarzucając Sądowi I instancji:

I. naruszenie przepisów prawa materialnego, o którym mowa w art. 174 pkt 1 p.p.s.a., tj.:

1. art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm., dalej: "u.p.z.p." oraz "ustawa o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym") w zw. z § 3 ust. 1 i 2 w zw. z § 2 ust. 5 (powinno być: § 2 pkt 5) Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z dnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz.U. Nr 164, poz. 1588 ze zm., dalej: "Rozporządzenie" lub "Rozporządzenie z 26 sierpnia 2003 r.") przez ich błędną wykładnię i przyjęcie, że za front działki należało uznać część działki nr ..., która przylega do ul. T., podczas gdy organ ustalający warunki zabudowy za front działki przyjął szerokość równoległego do ul. T. boku działki (odcinek CL wg. Załącznika graficznego nr 2 stanowiącego integralną część decyzji Prezydenta m.st. Warszawy), a w konsekwencji obszar analizowany powinien być wytyczony w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość przyjętego frontu działki (68m) objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy tj. w odległości min. 204 m wokół działki,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00